#1 2012-07-24 22:09:34

Renner

http://img15.imageshack.us/img15/4343/adminmod.jpg

Zarejestrowany: 2012-07-18
Posty: 7
Punktów :   

Wprowadzenie do PBF by Renner

Witaj graczu! Jeśli czytasz ten temat, to najprawdopodobniej nigdy nie miałeś do czynienia z grą typu PBF. W tym poradniku postaram się wyjaśnić wszystkie sprawy, związane takimi grami.

1. Co to jest PBF?
PBF (Play By Forum, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra fabularna rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci (Wikipedia)

2. Jak zacząć grę na PBF?
Aby móc grać, należy zarejestrować się na forum. W (prawie) wszystkich przypadkach konieczne jest również założenie KP (Karta Postaci), czyli tematu, w którym upoważniona do tego osoba (administrator lub moderator) zapisuje osiągnięcia gracza.

3. Czy aby zagrać na takim forum muszę coś zapłacić?
Nie. Gra na takim forum jest w 100% darmowa, a jedyne co poświęcasz, to swój czas i uwagę.

4. Jak długo będzie trwać moja gra?
W tym wypadku mamy dwie opcje: jeśli jest to gra forumowa, to nie ma ram czasowych (chyba że w przypadku eventów, niektórych misji itp.), natomiast jeśli trafimy na sesję forumową, to gra kończy się po osiągnięciu wyznaczonego celu (ukończeniu misji).

5. Kto będzie tworzył moją postać (wygląd, charakter)?
Każdy tworzy swoją postać sam. Możemy jej nadać dowolny wygląd, charakter oraz wymyślić historię.

6. Ok, mam już swoją postać. Co dalej?
Fora różnią się od siebie. Jeśli faktycznie nie wiesz, co robić, zasięgnij rady jednego z doświadczonych graczy (administrator i moderatorzy chętnie służą pomocą) lub przeczytaj poradnik dotyczący gry (jeśli takowy został napisany).

7. Jak mogę zdobyć nową broń lub przedmioty?
Większość gier posiada sklepy, w których za wirtualną walutę możesz kupić to, co jest ci potrzebne. Przedmioty często zdobywa się robiąc zadania lub biorąc udział w przygodach. Specjalne przedmioty lub szczególnie silne bronie można zdobywać w czasie organizowanych przez administrację eventów, czyli wydarzeniach związanych ze świętami bądź robionych z innej okazji lub wygrywając konkursy.

8.Złamałem/łam jeden z punktów regulaminu. Co mnie czeka?
Rodzaj kary zależy od wykroczenia. Jeśli złamałeś/łaś regulamin po raz pierwszy, otrzymasz najprawdopodobniej warna, czyli ostrzeżenie. Kolejne wykroczenie karane jest banem (zablokowaniem możliwości korzystania z forum) bądź też pozbawieniem stanowiska moderatora/Mistrza Gry. W niektórych przypadkach, admin może ułaskawić gracza (za szczególne zasługi wobec forum lub niesłuszne oskarżenie) albo zastosować szczególnie brutalne środki (naumyślne złamanie jednego lub więcej punktów regulaminu).

9. Kim jest Mistrz Gry?
Mistrz Gry, to osoba o dużej kreatywności i zdolnościach pisarskich, która prowadzi przygody. Jest wybierana przez admina osobiście lub otrzymuje stanowisko w wyniku specjalnego konkursu pisarskiego. Jest to urząd pojawiający się przeważnie w grach, w których postać zdobywa nowe bronie, towarzyszy i umiejętności w czasie podróży, a nie poprzez wykupywanie ich.

Do doświadczonych graczy PBF: Jeśli zabrakło tu czegoś istotnego, piszcie w tym temacie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rebelde.pun.pl www.gazeta-gwiazda.pun.pl www.1alo.pun.pl www.clubpenguin.pun.pl www.hogwartx.pun.pl